Risk management & money manegement

Řízení rizik a správa kapitálu

Znalost v oblasti risk management a money management je zásadní pro úspěšný trading. Je to hlavní součást vaší obchodní strategie, která zamezí nadměrné ztráty.

Cílem je správně identifikovat obchodní riziko daného obchodu a dle toho umístit správně stop loss. Správné umístění stop-loss úrovně vyplívá z aktuálního vývoje trhu a ekonomických zpráv, které by na daný nástroj mohly mít vliv. Ukažme si to na konkrétním případu. 

Index v tuto chvíli předvedl formaci double top a potvrdil rezistenci. Jelikož se trh nachází v down trendu a nálada a trhu je velmi špatná, rozhodnete se na základě tohoto sledu událostí vstupovat do short pozice.
Take profit umisťujete na poslední low pro případ, že se od  této hranice odrazí zpět. 
Stop loss v tomto případě nastavujete na hodnotu posledního high, od kterého se cena odrazila. 

Jak můžete vidět, cena se i přes veškeré očekávání odráží nahoru a zasahuje váš stop loss. Díky tomu jste zabránili nadměrným ztrátám, protože index prorazil aktuální rezistenci a nyní má velký prostor k dalšímu růstu. 


Money management

Jak objemnou pozici otevířít? Vyhodnocení záleží na vaší obchodní strategii a aktulním vývoji trhu. Obecně se doporučuje riskovat 2% z celkového kapitálu. To vám zajistí konzistentní výsledky a jeden nepovedený obchod vás tolik ‚‚nebolí‘‘.
Objem pozice můžete také posouvat na základě uvážení. Pokud cítíte vyšší pravděpodobnost na úspěch, zvyšte objem a naopak. Ze své zkušenosti NIKDY neriskuji více jak 5%. Nikdy totiž nemáte 100% jistotu, že trh půjde vaším směrem. 

 

Poměr rizika (RRR)

Při rozhodování o vstupu do pozice vám pomůže poměr příležitosti a rizik, tzv. RRR. Profit by měl být vždy dvakrát větší, než ztráta. Jelikož je trading o pravděpodobnosti, konzistentních výsledků dosáhnete v RRR poměru 1:3. V tomto případě se rozhodujete o vstupu do pozic jen tehdy, když šance na zisk je 3x větší, než případná ztráta. S takovou strategií vám stačí mít úspěšnost při obchodování pouze kolem 40%, abyste byli ziskoví. 

 

Nástroje k maximalizaci zisku

Dalším odvětvím risk management a money management je maximalizace zisku. Pokud jste vstoupili do pozice a trh se vyvíjí vaším směrem, je dobré přemýšlet o tom, jak z pozice vytěžit co nejvíc. Jsou často chvíle, kdy se nevyplatí vyčkávat na zasažení take profit. Cena se totiž nemusí nikdy dostat. Pro maximalizaci zisku můžete využít těchto dvou možností.

Ruční posouvání stop loss

Ruční posouvání spočívá v tom, že na základě vývoje trhu posouváte svůj stop loss příkaz. Pokud jste vstupovali do pozice a nyní se pohybujete v zisku, můžete posunout stop loss na vstupní úroveň, tzv. break even. Tím zajistíte, že v tomto obchodu můžete pouze získat. Pozice se uzavře na nule v případě, že by se cena rozhodla jít proti vám.
Dalším případem je posunout stop loss již do zisku na základě vývoje trhu. V případě, že jste vstupovali do short pozice a cena vytváří stále lower lows, můžete svůj stop loss posunout na hodnotu posledního low. Tím zaručíte, že při změně trendu nepřijdete o všechen zisk. 

Trailing stop

Tento typ inteligentního pokynu vychází z funkčnosti pokynu Stop loss. Pro efektivnější použití byla základní verze rozšířena o možnost parametrického zadání hlídaného kurzu. Varianta Trailing Stop umožňuje načasovat reakci inteligentního pokynu až na okamžik, kdy dojde ke změně trendu, tj. dosažení lokálního minima / maxima ve vývoji kurzu. Dokud se kurz vyvíjí v trendu, Stop cena se posunuje o zadanou odchylku. Jakmile dojde ke změně trendu, zůstane v pokynu zafixována poslední dosažená Stop cena a při jejím protnutí dojde k aktivaci standardního nákupního / prodejního pokynu, který je umístěn do hloubky trhu často chvíle, kdy se nevyplatí vyčkávat na zasažení take profit. Cena se totiž nemusí nikdy dostat. Pro maximalizaci zisku můžete využít těchto dvou možností

Založ si jednoduše účet

Připoj se do komunity traderů. Při obchodování nemusíš být sám.

Related Articles

Responses

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.