Obchodní psychologie

Obchodní psychologie – základ obchodního úspěchu

Obchodní psychologie. Často opomíjený, přesto ten nejdůležitější faktor úspěchu na trhu.  Ten, kdo nedokáže ovládat sám sebe, nedokáže ovládat ani burzu. Hlavní příčinou jsou emoce, mezi které patří chamtivost a strach. Mnoho obchodníků tyto emoce podceňuje. Při ztrátách si amatérský obchodník často řekne pouze ‚‚měl jsem smůlu”, ale pravda většinou bývá jinde. V dnešním článku se podíváme na vliv emocí na trhu a jak je kontrolovat.

Při obchodování jste největším nepřítelem sami sobě.

Udává se, že přes 80 % úspěchu v obchodování na burze je určeno psychologickými faktory. Mezi ty nejčastější patří chamtivost a strach.

Chamtivost

Často vás touha po vysokém zisku nutí vstoupit do pozice moc brzy. Například pokud si Tesla připíše za den +10%, řeknete si, že takový růst nemůže vydržet a ‚‚musí” to klesnout. Tak vstoupíte do short pozice bez jakéhokoliv potvrzeného otočení trendu a doufáte, že cena půjde dolů a vy vychytáte dno. Jenže cena jít dolů nemusí. 
Ukažme si dokonalý případ chamtivosti, který se stal i mně.

Na tomto grafu si můžete všimnout časté chyby, které se řada obchodníků dopouští. 
NASDAQ si den po projevu Jerome Powella odepsal -4,7%, což je na takovýto index více než dost. Během dne to bylo dokonce 5,5%, ale ke konci dne se cena zatáhla zpět a ukončila krásně na supportové úrovni z minulého týdne. Emoce vám v tomto případě dávají naději, že tento dip se přeci musí vyplnit. Dávají vám také naději, že cena ukončila na supportu, od kterého se odrazí. 
Emoce vás donutili vstoupit do longové pozice, bez jakéhokoliv potvrzení, že se cena opravdu odrazila od supportu. 
Následný vývoj trhu snad nemusím ani popisovat.
Poučení: 
Nikdy nevstupujte do pozice jen s pocitem, že cena ‚‚přece musí” jít nahoru. Nemusí. Vždy vyčkejte na potvrzení, že je daná úroveň supportu/rezistence platná. To platí i při obchodování trendu a dalších obchodních strategií. 

 

Strach

Strach vás může ovlivnit různými způsoby. Cena akcie raketově roste, všichni nakupují a vy váháte, zda do pozice vstoupit také. Bojíte se, že přijdete o snadný získ a do pozice vstupíte. Často se ale může stát, že vám ujel vlak, a právě v bodě, kdy daný instrument nakoupíte, se cena začne otáčet zpět dolů. 
Dalším případem strachu při obchodování je strach ze ztrát. Na tomto případu si ukážeme ukázkový příklad. 

Oproti předchozímu příkladu se zde cena od supportu odrazila nahoru a vy očekáváte, že se velký dip z předchozího dne alespoň z části vyplní. Po odrazu tedy vstupujete do longové pozice a dáváte si stop-loss pod úroveň supportu. Další den ovšem proběhne silná manipulace na trhu a cena impulsivně klesá. Vy to sledujete, potíte se a máte strach, že přijdete o své peníze. Cena nakonec zasáhne váš stop-loss. Jednalo se ale pouze o falešné proražení. Stačily dvě další hodiny a vaše pozice by byla v profitu. 
Poučení:
Pokud zažíváte při obchodování strach a stres ze ztrátových pozic, nejspíš obchodujete s vyšší částkou, než kterou si můžete dovolit. Tento strach nám ovlivňuje rozhodování v důležitých situacích a může vás to stát nemálo peněz.

 

Ovládání emocí

Dokud se nenaučíte ovládat své emoce, nemůžete být dlouhodobě ziskoví. Často se začínajícím obchodníkům doporučuje obchodovat na demo účtech. Ty vás ovládat emoce ovšem nenaučí, jelikož neriskujete vlastní peníze. Jak tedy na to?

Disciplína

To je klíč k úspěchu. Sebedisciplína vám zabrání uvažovat zbrkle, vstupovat do riskantních obchodů apod. 
Sepište si pravidla, na kterých je založena vaše obchodní strategie. Ty mějte vždy před sebou a na základě nich uvažujte o vstupu do pozice. Máte obchodní strategii založenou na support/rezistance (SR)? Pak vždy vyčkejte na otočení trendu a potvrzení, že daná zóna je platná.

 

Risk management

Pokud zažíváte při obchodování stres, obchodujete s větší částkou, než si můžete dovolit. Doporučené je riskovat pouze 2% svého kapitálu. To vám zajistí konzistentní výsledky a jeden nepovedený obchod vás tolik ‚‚nebolí‘‘. Ze své zkušenosti NIKDY neriskuji více jak 5%. Nikdy totiž nemáte 100% jistotu, že trh půjde vaším směrem. 

 

Overtrading

S tímto pojmem jste se možná již setkali. Overtrading je úzce spojený s disciplínou. Jedná se o situaci, kdy vstupujete do různých pozic mimo vaší obchodní strategii. Vy vidíte jasnou příležitost na trhu, nebo dáte na radu ostatních a vstoupíte do pozice, která se vymyká vaší strategii.  Takto provedete pár ziskových i ztrátových obchodů a ztratíte se v tom, co děláte. Takzvaně vyhoříte, protože nebudete vědět na co se soustředit a co dřív koupit. Pár obchodů týdně dle vaší strategie je mnohem lepší, než několik obchodů denně  bez jakékoliv strategie. Držte se toho, co máte naučené. Bojovat proti overtradingu se dá tím, že si dáte na pár dnů úplnou pauzu od obchodování. Během pauzy si zopakujete svoji obchodní strategii a získáte zpět disciplínu.

 

Obchodní deník

Ten, kdo se nedokáže poučit z vlastních chyb je odsouzen tyto chyby opakovat. Tento citát vystihuje to, k čemu obchodní deník slouží. Zapisujte si své obchody a to jak úspěšné a neúspěšné. Dělejte si analýzu těch neúspěšných a pokuste se vypátrat chyby, kterých jste se dopustili. Toto uvědomění vám zaručí, že tyto chyby nebudete opakovat. Opakování je matka moudrosti. To platí v tradingu obzvlášť. 

 

Obchodní psychologie - závěr

Disciplína je to, co rozděluje obchodníky na úspěšné a neúspěšné. Ovládat své emoce není snadné a člověk se to účí celý život. Každý obchodník, který chce být jednoho dne úspěšný, musí umět obchodovat s čistou hlavou. Vzdělávejte se, učte se z vlastních chyb, neriskujte mnoho peněz a nedovolte, aby vám chamtivost zastínila mysl. Představa rychlého zbohatnutí je sice krásná, někdy to i vyjde. Z dlouhodobého hlediska je to ovšem nereálné. 

Založ si jednoduše účet

Připoj se do komunity traderů. Při obchodování nemusíš být sám.

Related Articles

Responses

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.